Az angol Times online kiadása érdekes cikket közölt az európai GPS riválisról, a Galileóról. Nem igazán vannak elragadtatva tőle...
Szerintük az EU túl sokat költ (az adófizetők pénzéből) egy túlkomplikált rendszerre, ami egyrészt még nem is működik, másrészt a magántőke kihátrált belőle, harmadrészt a konkurencia már akkor túlhaladhatja, amikor még el sem indult.
A Galileo indulásakor még nem volt halva született ötlet. Logikus gondolat volt az amerikai rendszer (amelynek elsőszámú felhasználója még mindig az amerikai hadsereg) mellé állítani egy másikat, elkerülve a túlzott függést a GPS-től. Bár ennek nem túl nagy az esélye, Amerika elvileg bármikor kikapcsolhatja vagy kódolhatja azt, ha érdekei úgy kívánják.
A Galileo a GPS rendszerhez hasonlóan egy műholdakból álló hálózatot használna a földi felhasználók helyzetének pontos meghatározására. A tervek szerint 2013-ig összesen 30 műholdat lőnének fel, ezáltal állítólag méteren belüli helymeghatározási pontosságot érve el (szemben az amerikaiak alapból még 5 méterével). De ez pusztán terv, eddig összesen egy műholdat lőttek fel, még 2005-ben. A második (tavaly) még a kilövés előtt zárlatos lett. A kritikusok szerint ráadásul a továbbfejlesztett GPS-hez képest már nem számottevő a rendszer előnye, miközben Oroszország és Kína is mocorogni kezdett.
Mindeközben az anyagi háttér is rogyadozni látszik. 2003-ban eredetileg úgy tervezték, hogy az összesen 3,4 milliárd eurós összköltség két harmadát magáncégek állnák; 8 cég összesen 2,4 milliárdot. A maradék 1 milliárd eurót adták volna az európai adófizetők. Vita támadt azonban a munka és a kockázatok megosztása felett.
A dolgok jelenlegi állása szerint az EU polgárai fogják állni az egész projektet (optimista becslések szerint az eredetin felül még 2,4 milliárd eurót - bár a költségek 2003 óta minden munkafázisban emelkedtek.) A forrásokat a mezőgazdasági támogatás büdzséjéből megmaradt pénzekből biztosítanák.
Ha csütörtökön tető alá hozzák a megállapodást Brüsszelben, akkor még december 3-án kell a közlekedési miniszterek találkozóján megegyezni a költségvetésről, illetve hivatalosan a következő (dec. 14-i) EU csúcson lehet azt elfogadni. Ha ezek közül bármelyiknél gubanc támad, az tovább ronthatja a program esélyeit.
A Times szerint a legjobb opció a Galileo számára az lehetne, ha egy egyszerűbb rendszert üzemelnének be, igény esetén lépésről lépésre továbbfejlesztve azt. Mindazonáltal a világ legjobb rendszerének megalkotása egyre inkább halva született ötletnek tűnik. Nagy kérdés, hogy vajon a Galileo megmentése-e az el nem költött EU pénzek legjobb felhasználási módja...